/Ako si vypestovať vlastný čerstvý vzduch? VIDEO

Ako si vypestovať vlastný čerstvý vzduch? VIDEO

Kamal Meattle hovori o Štúdiu NASA, ktora mala za cieľ nájsť najvhodnejšie rastliny pre vytvorenie čerstvého čistého vzduchu. Táto štúdia sa začala už v roku 1980 a trval takmer 10 rokov.

Vo výskume v Indii sa najviac osvedčili Tri rastliny. Palma Areco ktorá zaisťuje denná premenu oxidu uhličitého na kyslík, cez noc to isté obstaráva rastlina s názvom Svokrin jazyk a o čistenie vzduchu sa stará Šplhavník. ktorý zbavuje formaldehydy a ďalšie toxických látok.

Obzvlášť pre alergikov ľudí s dýchacími problémami  sú  tieto objavy neoceniteľné. Stačí doma a v práci umiestniť niekoľko týchto rastlín, výsledky uvidíte takmer okamžite.

Palma Areka nepatrí u nás zrovna k najlacnejším a za urastenejšiu rastlinu zaplatíte väčšinou okolo 20 €. Zvyšné dve rastliny nie je problém zohnať a nevyžadujú žiadnu špeciálnu starostlivosť.

Video o výskume ( Slovenské titulky – 4 minúty )

Palma Areka –  Chrysalidocarpus lutescens – Obývačka

Palma Areka je rastlina, ktorá spotrebúva oxid uhličitý a premieňa ho v kyslík. Potrebujeme 4 rastliny do výšky ramien na jednu osobu, a čo sa týka starostlivosti, v Dillí musíme každý deň listy čistiť, no v mestách s čistejším vzduchom stači raz týždenne. Rastliny sme pestovali v živočíšnom hnojive, ktoré bolo sterilné, prípadne hydroponicky, a dávali sme ich von z budovy každé tri až štyri mesiace.

palma-areco

Svokrin jazyk    Sansevieria trifasciata / Tenura – Spálňa

Druhou rastlinou sú Svokrine jazyky, čo je taktiež veľmi bežná rastlina, a môžeme ju nazývať spálňovou, nakoľko premieňa CO2 na kyslík počas noci. Potrebujeme asi šesť až osem po pás vysokých rastlín na jednu osobu. 

tchynin-jazyk

Šplhavník    Epipremnum aureum / Scindapsus aureus –  Špecialista na čistenie

Treťou rastlinou je Šplhavník (Potosovec zlatý), ktorý je taktiež veľmi bežnou rastlinou, najlepšie rastie hydroponicky. Táto rastlina napomáha odstraňovať formaldehyd a iné prchavé chamikálie.

splhavnik

Pomocou týchto troch rastlín si môžete vypestovať všetok čerstvý vzduch ktorý potrebujete

S pomocou IIT (Indický Inštitút pre technológie), TERI (Inštitút pre energie a zdroje) a poznatkov NASA, sme obhalili 3 jednoduché zelené rastliny, bežné zelené rastliny, pomocou ktorých sme schopný vypestovať všetok čerstvý vzduch potrebný na to, aby sme zostali zdraví. Taktiež sme zistili, že sme schopní zredukovať požiadavky na čerstvý vzduch v budove, pričom udržiavame štandardy na kvalitu vzduchu v budovách.

Štúdia ukázala, že v porovnaní s ostatnými budovami, je v tej našej znížený výskyt podráženosti očí o 52 percent, respiračných problémov o 34 percent, bolestí hlavy o 24 percent, zlyhaní pľúc o 12 percent a astmy o 9 percent. Táto štúdia bola publikovaná 8. septembra 2008 a je k dispozícii na web stránke Indickej vlády.

Môžete sa zavrieť do fľaše so zátkou a vôbec by ste nezomreli, nepotrebovali by ste žiaden čerstvý vzduch.“

Odskúšali sme tieto rastliny v našej vlastnej budove v Dillí, ktorá má 4’645 metrov štvorcových a má 20 rokov. V budove je asi 1200 týchto rastlín na 300 zamestnancov. Naše štúdie potvrdili, že v našej budove je 42 percentná pravdepodobnosť, že hladina kyslíka v krvi stúpne o jedno percento pri pobyte vo vnútri počas 10 hodín. Výskum Indickej vlády ukázal, či publikoval štúdiu, ktorá poukazuje na to, že naša budova je najzdravšou v celom Novom Dillí. 

Výskum poukazuje na úžasný nárast v produktivite človeka o 20 percent pri použití týchto rastlín.

Taktiež poukazuje na zníženie energetických nárokov budov o významných 15 percent, nakoľko je znížaná potreba čerstvého vzduchu. Teraz uplatňujeme túto schému v budove o rozlohe 162’500 metrov štvorcových, ktorá bude mať až 60’000 rastlín.

Prečo je to dôležité? Je to dôležité pre životné prostredie, pretože svetový dopyt po energiách má narásť o 30 percent počas nasledujúcich desiatich rokov. 40 percent svetovej energie je spotrebovanejbudovami, a až 60 percent svetovej populácie bude bývať v budovách v mestách s populáciou vyššou ako 1 milión v nasledujúcich 15-tich rokoch. A je tu stále rastúca požiadavka pre bývanie a prácu v klimatizovaných priestoroch. „Buď zmenou, ktorú chceš vo svete vidieť,“ povedal Mahatma Gandhi.Ďakujem za Vašu pozornosť. 

http://www.ted.com/talks/kamal_meattle_on_how_to_grow_your_own_fresh_air

webbanner 28112013 viansolarne

Už od roku 2010 sa pohybujeme vo svete inovatívnych technológii, ktoré riešia problém elektrického pripojenia mimo elektrickej siete - Off grid. Našim cieľom je pomáhať šetriť energiu, pretože ako prax ukazuje úspora nevyrobenej energie je ešte efektívnejšia, ako vyrobená energia.