/Dokázané: Vetrom poháňané auto je rýchlejšie ako samotný vietor VIDEO

Dokázané: Vetrom poháňané auto je rýchlejšie ako samotný vietor VIDEO

Výsledky neklamú a bol stanovený nový oficiálny svetový rekord, v úplne novej kategórii – vetrom poháňané vozidlo. Odporcovia tvrdili, že to nie je možné, ale Rick Cavallaro s posádkou fasterthanthewind.org dokázali opak.

Dokonca predložili záznam zo 4. júla z El Mirage v Kalifornii. North American Land Association Sailing uskutočnil oficialitu v utorok, kedy ratifikovali výsledok: DWFTTW auto cestovalo priamo proti vetru 2,8 násobkom rýchlosti vetra.

Ak sa nedokáže medzinárodné sprisahanie v oblasti aerodynamiky, budú musieť byť oficiálne učebnice fyziky a knihy rekordov prepísané. Po zúrivej debate nakoniec ostalo ticho.

auto pohanane vetrom veterna energia

Ako to dokázali?

Tím inovoval ultra ľahké aerodynamické vozidlo s 5 metrovou vrtuľou. Kolesá roztáčajú vrtuľu a vrtuľa spätne roztáča kolesá. Vietor samotný je potom externou prídavnou energiou. Je to možné vďaka neuveriteľne ťažkým prevodom. Tím sa rozhodol vykonať nemožné. Pokorili jeden rekord a už sa rozhodli vytvoriť ďalší – prekonať rýchlosť vetra 3-násobne. Cavallaro dúfa, že sa to podarí do niekoľkých týždňov.

Foto: Emilio Castaño Graff
Zdroj: www.wired.com

100+ Tipov na vianočný netradičný darčeky 

webbanner 28112013 viansolarne Tipy na netradičný vianočný darček 2014

Už od roku 2010 sa pohybujeme vo svete inovatívnych technológii, ktoré riešia problém elektrického pripojenia mimo elektrickej siete - Off grid. Našim cieľom je pomáhať šetriť energiu, pretože ako prax ukazuje úspora nevyrobenej energie je ešte efektívnejšia, ako vyrobená energia.