/Phytokinetic dodáva mestskej hromadnej doprave nádych prírody a zelene
phytokinetic-zelene-autobusy-udrzatelne-mestske-zahrady-

Phytokinetic dodáva mestskej hromadnej doprave nádych prírody a zelene

V snahe priniesť trochu zelene do betónovej džungle vytvoril katalánsky dizajnér Marc Granen zelené strechy priamo na autobusoch mestskej verejnej dopravy.

Cez svoju zdanlivú jednoduchosť boli potrebné zložité technológie, aby sa zabezpečilo, že zelená záhrada zostane na mieste za každých podmienok a bude spĺňať náročné bezpečnostné a dopravné regulácie v EÚ.  Perforovaná mriežka z nerezovej ocele je ukotvená priamo na konštrukcii autobusu, aby sa zabránilo posuvu v prípade prudkého brzdenia a zároveň pomáha cirkulácii vody.

Ultra ľahká ochranná sieťka zvyšuje bezpečnosť tiež, aby všetko ostalo na mieste. Ak by sa náhodou aj autobus prevrátil hore kolesami, všetko ostane na mieste. Samotná biokultúra rastlín je osadená na nepriepustnej striekanej vrstve Polyurea, ktorá má vysokú priľnavosť a veľmi málo váži. Namiesto organického substrátu rastie zeleň v hydroponickej pene, ktorá sa tiež vyznačuje nízkou hmotnosťou. Navyše výborne odvádza prebytočnú vodu a zadržiava jej len toľko, aby mali rastliny dostatok vlahy. V suchých obdobiach, kdy je vody nedostatok a šetrí sa ňou, získava záhrada vyzrážanú vodu aj z klimatizačnej jednotky, čo je užitočné v horúcich letných obdobiach.

phytokinetic-zelene-autobusy-udrzatelne-mestske-zahrady-2

Samotná flóra je prispôsobená miestnej zeleni. Nápad bol ocenený na výstave Iberflora a získal najlepšie umiestnenie v kategórii udržateľných iniciatív.

setrenie-vody-usporny-perlator-sprchova-hlavica-01
Vďaka predaju eko-výrobkov v našom Eshope vám môžeme prinášať tieto zaujímavé články.

Zdroj: http://www.gizmag.com/phytokinetic-planted-roof/28523/ article by  Antonio Pasolini

Photo by  Phytokinetic

Už od roku 2010 sa pohybujeme vo svete inovatívnych technológii, ktoré riešia problém elektrického pripojenia mimo elektrickej siete - Off grid. Našim cieľom je pomáhať šetriť energiu, pretože ako prax ukazuje úspora nevyrobenej energie je ešte efektívnejšia, ako vyrobená energia.