/Egloo – Zohrejte svoju izbu len za 10 centov za deň a ušetrite za teplo
egloo-setrenie-tepla-ohrev-miestonosti-

Egloo – Zohrejte svoju izbu len za 10 centov za deň a ušetrite za teplo

Zima ešte nepovedala svoje posledné slovo a s mrazmi prišli aj vyššie nároky na vykurovanie a šetrenie tepla. Egloo (čítaj iglu) je navrhnutý tak, aby ekologickým spôsobom pomocou kahancov pomohol ohriať miestnosť. Ako materiál využíva terakotu, ktorá ma vynikajúce tepelné vlastnosti. 

Ako to funguje?

Egloo sa skladá zo štyroch časti. Základňa, mriežka a dve kupoly. Základňa ponúka priestor pre štyri bežné kahance.

Akonáhle ich zapálite, zahreje sa vnútorná kupola, ktorá je uložená na mriežke.

Mriežka zároveň umožňuje prúdenie vzduchu, nevyhnutného pre horenie kahancov. Na správne fungovanie postačia štyri kahance a zaručia ohrev počas piatich hodín v miestnosti cca 20 m2.


Menšia vnútorná kupola ukladá veľké množstvo tepla, pretože je z terakoty a dlhá tepelná zotrvačnosť je jej prednosťou. 

Väčšia vonkajšia kupola umožňuje prúdenie vzduchu, ktorý zohrieva vnútorná a otvorom na vrchu prúdi samovoľne von, aby došlo k výmene tepla s okolím.

Po vyhodnotení bola vytvorené forma pomocou 3D tlače. Egloo ma jednoduchý kompaktný tvar. Je možné ho prispôsobiť rôznemu prostrediu. Váži 1 kg, priemer je 18 cm.

Dizajn a vývoj

V prvých krokoch navrhovania dizajnu sa okrem funkcie kládol dôraz aj na estetickú hodnotu, aby bol výrobok vhodný do interiéru a atraktívny. V druhej fáze modelovania bol základný tvar očistený a pripravený na tvorbu prototypov. V tretej fáze vzniklo niekoľko ručne vyrobených prototypov pre testovanie vlastností a zlepšenie funkcie.

Cena tepla je podstatná

Egloo je užitočný nástroj, ako pomôcť miestnosti zahriať sa. Stačia 4 kahance pre 20 m2 na dobu 5 hodín.

Akonáhle sa zapália, do 5 minút je Egloo zahriate na potrebnú teplotu.

Plamene zahrievajú vnútornú kupolu až na 140° – 180°C. Toto teplo ohrieva samovoľne prúdiaci vzduch medzi komorami a povrch dosahuje príjemných 30°- 50°C. Za necelých 30 minút sa zvýši teplota v miestnosti o 2-3°C. 

Cena 4 kahancov je len zlomok oproti cene elektrickej energie vynaloženej na zvýšenie teploty v izbe a konkuruje aj cenám bežného mestského kúrenia.

Terakota „hlina“ ako ideálny termoakumulačný materiál

Terakota je nekovový materiál, ktorý má schopnosť kumulovať veľké množstvo tepla a pomaly ho uvoľňovať aj po tom, čo zhasne posledný kahanec.

Prúdenie vzduchu medzi komorami zas pomáha rýchlejšej výmene tepla s okolitým prostredím.

Je vhodné použiť kahance s kvalitnou náplňou, aby nedošlo k znečisteniu emisiami. Egloo bude dostupné s rôznou povrchovou úpravou v niekoľkých farebných verziaách a aj so smaltovaným povrchom, či prírodným hlineným.

Egloo nielen že zahreje miestnosť, ale zohreje aj vaše studené ruky po návrate z vonku.

Samozrejme je potrebné používať ho mimo dosahu detí a v dostatočnom odstupe od nebezpečných materiálov.  

Egloo je štartovací projekt a jeho autor vás prosí o zdieľanie, pretože bez tak potrebných finančných prostriedkov sa nedostane do sériovej výroby. 


Všetky podrobnosti o projekte nájdete na: www.indiegogo.com

cta šetrenie tepla

Už od roku 2010 sa pohybujeme vo svete inovatívnych technológii, ktoré riešia problém elektrického pripojenia mimo elektrickej siete - Off grid. Našim cieľom je pomáhať šetriť energiu, pretože ako prax ukazuje úspora nevyrobenej energie je ešte efektívnejšia, ako vyrobená energia.