Zima v plnom prúde, radiátory kúria naplno, no vy sa nedokážete zbaviť obáv z vysokého účtu za kúrenie? Účty však neporastú, ak sa naučíte kúriť efektívne. Prečítajte si preto o najčastejších problémoch, ktoré zvyšujú náklady na kúrenie a priučte sa spolu s nami niekoľkým spôsobom, vďaka ktorým budete kúriť aj šetriť zároveň.
1. Radiátory nikdy nezakrývajte
Aby bolo kúrenie skutočne efektívne, radiátory by nemali byť zakryté záclonami, závesmi či mokrým oblečením. Radiátorom by dokonca nemal zavadzať ani nábytok, ktorý by prúdeniu teplého vzduchu mohol vytvoriť prekážku.
Voľný priechod vzduchu do miestnosti totiž urýchľuje vykurovanie a skracuje samotnú vykurovaciu dobu. Prúdenie vzduchu môžete ešte viac podporiť tzv. prídavným zariadením pod radiátor Termík, ktoré vďaka svojmu silnému prietoku premiestni teplý vzduch po miestnosti.
2. Vykurujte na správnu teplotu
Kúrenie na správnu teplotu dokáže znížiť celkové náklady až o 5 %. Každá miestnosť má pritom inú primeranú teplotu, ktorú by si mala zachovávať cez deň aj v noci rovnakú.
Akú teplotu by mali mať jednotlivé izby?
Kuchyňa: 20 °C
Spálňa: 18 °C
Obývačka: 21 °C
Detská izba: 21 °C
Pracovňa: 21 °C
Kúpeľňa: 24 °C
Chodba: 18 °C
Aby ste mohli vykurovanie jednoducho regulovať, stačí si do vykurovacieho systému nainštalovať termostat, poprípade na radiátory nasadiť termostatické hlavice. Budete tak môcť jednoducho nastaviť požadovanú teplotu, ktorú si potom radiátory budú udržiavať prakticky samé.
3. Zabráňte únikom tepla
V domoch aj bytoch dochádza počas vykurovacieho obdobia k zbytočným únikom tepla. Teplo uniká predovšetkým cez slabo utesnené okná a dvere, ktoré sú zároveň najslabšími článkami všetkých stavieb. Utesniť ich však môžete veľmi jednoducho – a to pomocou efektívnych tesniacich pások.
K značným únikom však dochádza aj cez samotné steny. Keďže sa radiátory väčšinou nachádzajú pri stenách, zadná strana radiátora vykuruje predovšetkým múr za ňou. Cez tento múr následne uniká viac ako 40 % tepla. Na trhu však existujú šikovné fólie za radiátor, ktoré dokážu späť do miestnosti odraziť až 95 % z tohto tepla. Môžete tak vďaka nim predísť únikom tepla a zbytočnému vyhadzovaniu peňazí do vzduchu.
4. Vetrajte krátko, no poriadne
Pokiaľ chcete na kúrení skutočne ušetriť, musíte sa naučiť správne vetrať. Najlepšie sa miestnosť vyvetrá, ak okná otvoríte dokorán na 2 – 5 minút, viackrát za deň. Vzduch v miestnosti sa rýchlo vymení, no predmety či nábytok sa nestihnú ochladiť a navyše neprídete o toľko tepla.
Pri vetraní by ste mali termostatickú hlavicu na radiátore nachvíľu stiahnuť na minimum. Studenší vzduch z vonku totiž spôsobí to, že v radiátoroch dôjde k zvýšeniu prietoku vody, a teda intenzívnejšiemu kúreniu. Toto teplo však cez otvorené okno uniká von a teda dochádza k zbytočnému plytvaniu. Pokiaľ máte na radiátoroch nainštalované pomerové merače, dávajte si na to obzvlášť pozor. Na teplotné rozdiely totiž reagujú podobne, a tak by mohol váš účet za vykurovanie zbytočne narásť.