/16-ročné víťazky Google veda 2014 o potenciáli symbiotických baktérií v boji so svetovým hladom.

16-ročné víťazky Google veda 2014 o potenciáli symbiotických baktérií v boji so svetovým hladom.

Šesťnásťročné írske tínedžerky – Ciara Judge, Émer Hickey a Sophie Healy-Thow vyhrali Google Science Fair 2014. Ich projekt – Boj proti celosvetovej potravinovej kríze – si kladie za cieľ vyriešiť nízke výnosy plodín spojením s baktériami fixujúcimi dusík, ktoré sa prirodzene nachádzajú v pôde s obilninami, avšak zvyčajne sa nespájajú s plodinami ako je napríklad jačmeň a ovos. Výsledky tohto projektu boli úžasné: dievčatá zistili, že testované plodiny vyklíčili za polovičný čas a ich výnos sa zvýšil o 74% než bežne.

Využitie symbiotických baktérií v boji proti svetovému hladu

Všetky štyri dievčatá majú rady záhradkárčenie. V roku 2011 sa v ich škole učili o potravinovej kríze v Afrike a tak sa začali zamýšľať ako by im mohli pomôcť. Jedného dňa Hickey vzala niekoľko rastliniek hrachu do školy, aby s učiteľkou prediskutovali zvláštne uzliny na koreňoch. Hrach, rovnako ako aj iné strukoviny majú symbiotický vzťah s baktériou diazotrophic a baktériou rhizobia, nájdenými v pôde. Tento vzťah vedie k viazaniu dusíka v pôde, čo môže napomôcť zníženiu potreby pridávania chemických hnojív.

F2.large

Prekvapivé výsledky experimentov

Dievčatá sa rozhodli experimentovať s účinkami rhizobie na rastlinách, ktoré nepatria medzi strukoviny. Keď otestovali 10 000 jačmenných a ovsených semien, výsledky boli ohromujúce. Dva typy rhizobie ukázali obrovský potenciál na používanie v poľnohospodárstve. Pre veľtrh dievčatá postulovali: „Tieto výsledky majú značný potenciál na zvýšenie výnosov z potravinárskych plodín a znižovanie strát kvôli nepriaznivým poveternostným podmienkam. Tiež ponúkajú možnosti pre zníženie ekologickej stopy menším používaním hnojív. Pretože dopyt obilnín sa zvyšuje s rastom počtu obyvateľov našej planéty, tento objav môže fungovať ako čiastočné riešenie hroziacej potravinovej krízy. V budúcnosti bude vysoký potenciál v práci v tejto oblasti, mať v pláne preskúmať biochemické mechanizmy týchto účinkov a vykonať rozsiahlejšie pokusy.

Výhra

Toto írske trio nie je novinkou vo vedeckom svete. V roku 2013 im bolo udelené prvé miesto v národnom kole vedeckej súťaže spomedzi 2 000 účastníkov. Neskôr reprezentovali Írsko na Európskej súťaži mladých vedcov v Septembri 2013, kde taktiež vyhrali prvé miesto. Ako hlavnú cenu súťaže Google Science Fair 2014, vyhrali Ciara, Émer a Sophie 10 – dňový výlet na Galapágy organizovaný National Geographic a štipendium 50 000 dolárov od spoločnosti Google. Od firmy Lego v rámci projektu Lego Education dostali šancu zúčastniť sa na školení astronautov vo Virgin Galactic Spaceport v Mohavskej púšti v Kalifornii.

google-science-fair-winners-2014-3

Zdroj: + Google Science Fair 2014 

 

Solárne svietidlá a svetlá do záhrady

Solárne záhradné osvetlenie

Solárne záhradné osvetlenie

Solárne senzorové osvetlenie

Solárne senzorové osvetlenie

Solárne party a dekoračné svetlá

Solárne party a dekoračné svetlá

Solárne nástenné osvetlenie

Solárne nástenné osvetlenie

Solárne podlahové osvetlenie

Solárne podlahové osvetlenie

Solárne svetlá so spínačom

Solárne svetlá so spínačom

Solárne bodové osvetlenie

Solárne bodové osvetlenie

Solárne stolové svetlá

Solárne stolové svetlá