/10 geniálnych nápadov ako netradične recyklovať sklenené fľaše

10 geniálnych nápadov ako netradične recyklovať sklenené fľaše

Už ste niekedy videli krásne dizajny z recyklovaných sklenených fľiaš či zaváraninových pohárov a premýšľali ste či by ste boli schopný vytvoriť svoj vlastný? Ak si trúfate, ponúkame vám návod a inšpirácie na naozaj netradičný darček.

Inšpirácií sa opäť medze nekladú a z nepotrebných fliaš môžete vykúzliť sklenené vázy, poháre, džbány, lampy stojace alebo vysiace, hydroponické kvetináče alebo aj svietniky.

Sklenené fľaše sú krásne, masívne, trvanlivé a vydržia naozaj dlhú dobu, takže je celkom šialenstvo aby sme ich masovo vyhadzovali. A to aj v prípade, že sa dostanú do smetiaka určeného na recykláciu skla.

Klasická recyklácia spotrebuje veľké množstvo energie pokiaľ sa vyrobí celkom nová flaša alebo pohár. 

Aj to je dôvod prečo sa toľko dizajnervo a šikovných remeselníkov rozhodlo premeniť použité sklenené fľaše do elegantných, trvanlivých a užitočných produktov.

Foto: inhabitat.com


Ako to robia profici z projektu Tranglass

Tranglass je jedna z našich najobľúbenejších dizajnových projektov z recyklovaných fliaš.  

Tieto výrobky dokazujú raz a navždy, že efektívne využívanie odpadových materiálov môže ísť ruka v ruke s funkčným dizajnom.

Návrhári Tord Boontje a Emma Woffenden vytvorili nádhernú zbierku z recyklovaných fliaš vína a piva z reštauračného priemyslu.

Poháre, vázy, doplnky prešli svoju cestu cez zhromažďovanie, čistenie a rezanie starých fliaš do nových tvarov.

Najlepšie zo všetkého je, že Transglass je už uznávaný po celom svete ako konštrukčný klasik funkčného dizajnu z recyklovaných materiálov. Ich Guatemalský výrobný proces fair-trade umožňuje, že sklenený design sa dá vyrábať s nízkymi nákladmi.

Maloobchodné ceny sú prekvapujúco relatívne dostupné. Aj keď je Transglass v zbierke Múzea moderného umenia, stále si môžete zakúpiť niektorý z dizajnov za cca 50 € a vaše peniaze podporia nezávislých remeselníkov v Guatemale. Eko priatelské, fair-trade, krásne a cenovo dostupné. Môže to byť lepšie?

Foto: Transglass Tord Boontje


Ako odrezať sklenenú flašu? Urob si sám – návod

Už od roku 2010 sa pohybujeme vo svete inovatívnych technológii, ktoré riešia problém elektrického pripojenia mimo elektrickej siete - Off grid. Našim cieľom je pomáhať šetriť energiu, pretože ako prax ukazuje úspora nevyrobenej energie je ešte efektívnejšia, ako vyrobená energia.