/Urob si sám: Solárny panel na ohrev vody takmer zadarmo
urob-si-sám-solarny-kolektor-ohrev-vody-ecoprodukt.sk-perlator.-setrenie-energie-

Urob si sám: Solárny panel na ohrev vody takmer zadarmo

Solárny ohrev vody si nájde uplatnenie takmer kdekoľvek, no predovšetkým na miestach, kde nie je dostupnosť elektriny, alebo má prostý účel – ušetriť výdaje za energiu. Vyskúšajte tento skvelý tip na vašej chate, chalupe, v dielni, alebo doma na záhrade, či v letnej kuchyni.  Väčšinu hlavných súčiastok nájdete v odpade, na skládke a len málo vecí je potrebné kúpiť. Celý projekt sa dá  postaviť za jeden slnečný deň a šikovného kutila nemusí stáť  viac, ako 30, či 50 €.


Solárny ohrev vody je jednoduchý princíp. V uzatvorenom boxe sa nachádza prietoková špirála, tepelne absorpčný materiál/náter a sklenená plocha, ktorá vytvára známy skleníkový efekt. Pri kvalitnej konštrukcii môže teplota vnútri za pár minút prekročiť 100 až 200 °C, čo rýchlo zahrieva pretekajúcu vodu.

Solárny ohrev vody je jednoduchý princíp. V uzatvorenom boxe sa nachádza prietoková špirála, tepelne absorpčný materiál/náter a sklenená plocha, ktorá vytvára známy skleníkový efekt. Pri kvalitnej konštrukcii môže teplota vnútri za pár minút prekročiť 100 až 200 °C, čo rýchlo zahrieva pretekajúcu vodu.

Hlavnou časťou je starý chladič z chladničky. Ušetríte tak za nákup desiatok metrov hadíc, či tepelne vodivých potrubí. Samozrejme sa ubezpečte, že sa v ňom nenachádza freón, či iné chladiace médium. 

f84c528ee3e2725ff6bda356cfca42ad Urob si sám: Solárny panel na ohrev vody takmer zadarmo

Na skládkach už býva zo starých chladničiek odborne a ekologicky odstránené.

Chladiče sú obvykle z medených rúrok, ktoré majú vysokú tepelnú vodivosť, opatrené čiernym náterom dobre absorbujúcim slnečné žiarenie.


Chladič umiestnite do pripraveného boxu. Ten by mal byť hermeticky uzatvárateľný, opatrený tmavým matným náterom, ktorý sa priamo na tento účel dá kúpiť za pár eur. Box je potrebné dobre izolovať, aby sa v ňom akumulovalo čo najviac tepla.

Na prívod vody vám postačí aj tenká PVC rúrka, ktorú pripojte na vstup a výstup chladiča. Dovedenie vody k vodovodu je už len otázkou dĺžky rúrok.

Toto zariadenie môže počas letných dní plnohodnotne nahradiť bežný elektrický prietokový ohrievač, ktorý sa montuje nad stenu a elektrická špirála okamžite ohrieva vodu na 30-40°C, no s obrovským hladom po elektrine, s odberom 2500-3000W.  Samorejme prietok je 4-6 l/min.

earlylayoutofframe Urob si sám: Solárny panel na ohrev vody takmer zadarmo
framewithfoilandbacking Urob si sám: Solárny panel na ohrev vody takmer zadarmo

Aby ste mali istotu, že voda bude cez váš solárny box prúdiť tak, aby sa stihla ohriať, namontujte na vodovod šetriaci perlátor, ktorý si u nás môžete zakúpiť za cca 5€.

Pri dostatočnom prúde na umytie rúk, či riadu vždy prepustí len 4-6 l/min.

Box uzatvorte klasickou okennou sklenenou platňou, prípadne lexanom/plexisklom. Celé zariadenie umiestnite tak, aby bolo vždy čo najkolmejšie k dopadajúcim lúčom slnka.

Samotný tlak vody na vstupe môže byť vyšší, no záleží na priepustnosti výstupu (vodovodu opatreného perlátorom) aby sa voda skutočne stihla zahriať pri optimálnom prietoku.


Zzdroj: redakcia ecoprodukt.sk
Foto: http://www.thesietch.org/projects/solarthermalpanel2/index.htm

Už od roku 2010 sa pohybujeme vo svete inovatívnych technológii, ktoré riešia problém elektrického pripojenia mimo elektrickej siete - Off grid. Našim cieľom je pomáhať šetriť energiu, pretože ako prax ukazuje úspora nevyrobenej energie je ešte efektívnejšia, ako vyrobená energia.