/5 tipov ako ušetriť na kúrení
Vykurovanie

5 tipov ako ušetriť na kúrení

Platíte za teplo každý rok priveľa? Poradíme vám ako znížiť cenu za vykurovanie. Máme pre vás 5 skvelých tipov ako ušetriť na kúrení.

1. Nekúrte viac ako je nutné

Každý stupeň o ktorý vaše priestory zbytočne prekúrite, zvyšuje spotrebu energie o viac ako 5%. Rôzne miestnosti majú rôznu optimálnu teplotu. V spálni a obývačke je to cez deň 20 až 22 stupňov Celzia a v kúpelni okolo 24° Celzia. Na chodbe naopak stačí 18°C.

Vykurovať na túto teplotu sa odporúča aj počas noci v miestnosti v ktorej spíte.

Vykurovanie

2. Nevypínajte kúrenie úplne

Neodporúčame vypínať kúrenie, keď odchádzate preč z domu. Vykúriť po návrate podchladený byt, alebo dom je oveľa drahšie, ako v ňom po celý čas udržiavať primeranú teplotu.

Počas vašej neprítomnosti odporúčame udržiavať vo vaších priestoroch teplotu okolo 15°C.

Vykurovanie

3. Utesnite okná a dvere

Okná a dvere sú najslabšie články stavby. V prípade, že vaše okná a dvere dobre netesnia, využite tesniace pásky a môžete tak tepelným stratám zabrániť jednoducho a lacno.

Pre ešte lepšiu ochranu pred únikom tepla v zime poskytujú vonkajšie rolety. Vzduchový vankúš, ktorý vznikne medzi zatiahnutou roletou a oknom funguje ako izolačná vrstva. Predokenné rolety môžu znížiť náklady na kúrenie o 25 až 30 percent. Automatickým riadením roletového systému, ktorý reaguje na zmeny počasia môžete ušetriť ešte viac.

Izolácia je dôležitý aspekt zatepľovania a lacného vykurovania. Pomôcť vám môže aj  termoizolačný náter podláh, ktorý znižuje tepelné strany podláh až o 25%.

Vykurovanie

4. Nezakrývajte radiátory

Neodporúčame používať radiátory na sušenie oblečenia. Zakryté radiátory vás totiž oberajú až o pätinu energie na kúrenie. Efektivita klesá aj vtedy, keď teplu prúdiacemu z radiátora prekážajú v ceste rôzne predmety.

Neodporúčame dávať pre radiátor nábytok a naopak odporúčame odhrnúť závesy, alebo prispôsobte ich dĺžku tak, aby počas zimy nezakrývali radiátor.

Ventilátor na radiátor vám môže pomôcť zvýšiť efektivitu vykurovania až o 80% a pomáha vám tak ušetriť nezanedbatelnú sumu za vykurovanie.

Vykurovanie

5. Vetrajte krátko a intenzívne

V zime je vhodnejšie vetrať priestory krátko a viackrát za deň. Keď otvoríte okno na 5 minút, vzduch v miestnosti sa vymení a zároveň prídete o menej tepla. Keď vám je príliš horúco, znížte výkon kúrenia.

Vykurovanie

Termik

Už od roku 2010 sa pohybujeme vo svete inovatívnych technológii, ktoré riešia problém elektrického pripojenia mimo elektrickej siete - Off grid. Našim cieľom je pomáhať šetriť energiu, pretože ako prax ukazuje úspora nevyrobenej energie je ešte efektívnejšia, ako vyrobená energia.