/Ako sa nezamotať v LED vianočnom osvetlení? Poradíme vám s výberom
solarna retaz

Ako sa nezamotať v LED vianočnom osvetlení? Poradíme vám s výberom

Správne vianočné osvetlenie vytvorí tú pravú vianočnú atmosféru. Pri jeho výbere by ste však nemali myslieť len na dizajn, no aj na bezpečnosť a široké možnosti prevádzky. Do úvahy treba brať niekoľko faktorov, a to najmä miesto použitia. Prevedieme vás preto svetom LED vianočných reťazí, aby ste si mohli vybrať takú, ktorá splní všetky vaše očakávania.

Aký spôsob napájania môžu mať vonkajšie LED svetlá?

LED reťaze napájané na 230V

Najrozšírenejšie typy reťazí sú napájané na 230V. Na trhu existujú reťaze v rôznych cenových kategóriách. Najlákavejšie sú práve tie najlacnejšie. Ich nespornou výhodou je stabilné napájanie a pomerne nízka cena. Práve pri nich však existuje najvyššie riziko požiaru v dôsledku použitia nekvalitných materiálov v kombinácii s 230V napájaním, čo je zároveň aj ich najväčšou nevýhodou.

Solárne napájanie vonkajších LED reťazí

V poslednej dobe sa do popredia dostáva trend nezávislého napájania v podobe solárnych reťazí. Súčasťou reťaze je totiž aj externý solárny panel, ktorý počas dňa nabíja zabudovanú batériu. Najčastejšie ide o NiMH batériu zabudovanú priamo v solárnom paneli. Po zotmení sa reťaz automaticky rozsvieti a na svitaní sa zase vypne. Veľkou výhodou LED reťazí na solárne napájanie sú prakticky nulové náklady na elektrickú energiu a rýchla inštalácia, keďže reťaz nevyžaduje pripojenie do siete cez elektrické káble.

+ Výhody vonkajších LED reťazí

  1. Je nezávislá od napájania do siete, a teda budete mať nulovú spotrebu elektriny
  2. Pracuje s bezpečným napätím, takže nehrozí požiar ani v prípade poškodenia reťaze
  3. Všetky solárne reťaze sú odolné voči dažďu a stekajúcej vode (spĺňajú min. IP44)

– Nevýhody vonkajších LED reťazí

  1. Orientácia solárneho panela musí byť vždy na južnú svetovú stranu
  2. Pri nedostatku slnečného žiarenia sa reťaz dostatočne nenabíja, kvôli čomu môže v období veľmi sychravých dní svietiť slabšie. Nejedná sa o vadu reťaze a nie je ani dôvod na jej reklamáciu. Musíte však akceptovať fakt, že reťaz svieti vďaka slnečnému svetlu a ak sa dostatočne nenabije, nemusí pracovať na plný výkon. Túto nevýhodu však výrobcovia šikovne vyriešili a preto v našej ponuke nájdete aj solárne LED vianočné osvetlenie s dvojitým napájaním.
led vianocne osvetlenie

Je napájanie LED vianočného osvetlenia pomocou solárneho panelu dostačujúce, alebo si mám radšej vybrať jeho kombináciu s iným zdrojom?

Napájanie solárnych reťazí by sme ich mohli rozdeliť na 3 základné skupiny:

1. Čisté solárne napájanie LED reťazí

Reťaz je napájaná len solárnym panelom, ktorý nabíja zabudovanú nabíjateľnú batériu. Ak počas dňa dopadá na solárny panel dostatočné množstvo slnka, nabije sa batéria a po zotmení sa reťaz automaticky rozsvieti. V tomto prípade je doba svietenia priamo úmerná dĺžke slnečného žiarenia počas dňa.

Modely reťazí so solárnym napájaním:
SolarCentre Elan
LED reťaze Esotec
LED reťaze Solar 552

led vianocne osvetlenie

2. Solárne napájanie LED reťazí v kombinácii s alkalickou batériou

Tieto reťaze poskytujú zálohu v podobe alkalickej batérie. LED reťaz takisto obsahuje solárny panel a nabíjateľnú batériu, no v paneli sa navyše nachádza aj alkalická jednorázová batéria. Z tejto batérie sa čerpá energia iba v prípade, ak nabíjateľná batéria nie je dostatočne nabitá. 

Prístup k alkalickej batérii býva veľmi jednoduchý, aby si ju bežný používateľ mohol vymeniť.

Modely vianočných reťazí s doplnkovou alkalickou batériou:
Cole & Bright Dual Power

Led svietidlá vonkajšie

3. Vianočné reťaze so solárnym napájaním v kombinácii s USB

Ide o najspoľahlivejšie LED reťaze z nášho sortimentu. LED reťaz obsahuje, tak ako aj pri zvyšných typoch, solárny panel, vodeodolnú riadiacu jednotku a v tomto prípade aj lítiovú nabíjateľnú batériu. Elektronika v riadiacej jednotke riadi nabíjanie. Pokiaľ je k dispozícii dostatok slnečného žiarenia, batéria sa nabíja pomocou solárneho panela. V opačnom prípade môžete pripojiť USB kábel a reťaz nabíjať pomocou USB pripojenia. Výhodou tohto typu reťaze je jej použiteľnosť v interiéri, nakoľko môžete solárny panel úplne vynechať z prevádzky a reťaz napájať len bezpečným USB nabíjaním. Po zotmení sa reťaz automaticky rozsvieti a svieti až pokiaľ ju nevypnete, alebo pokiaľ sa nevybije nabíjateľná batéria.

Modely reťazí s duálnym napájaním:
SolarCentre Lumify

solarna vianocna retaz

Je LED reťaz skutočne vhodná do exteriéru?

Všetky naše LED reťaze sú použiteľné v exteriéri a to aj vďaka stupňu ochrany minimálne IP44. Solárna reťaz je určená pre použitie najmä v exteriéri, keďže solárny panel sa musí nabíjať vonku na slnečnom žiarení. Nabíjanie za sklom by nedokázalo správne nabiť batérie.


Môžem solárnu vianočnú reťaz inštalovať aj do interiéru?

Solárne reťaze môžete použiť aj v interiéri, no musíte zabezpečiť, aby sa solárny panel nachádzal vonku a smeroval na južnú stranu, čo nemusí byť vždy praktické. Pre použitie v interiéri vám odporúčame siahnuť po reťaziach rady SolarCentre Lumify, ktoré umožňujú USB nabíjanie a vy tak môžete solárny panel úplne odpojiť od zostavy a v interiéri ho nepoužívať.


Ktorú farbu vianočnej reťaze si vybrať? Teplú bielu, studenú bielu, alebo farebnú?

Väčšina našich LED vianočných reťazí je k dispozícii v prevedení studená biela alebo teplá biela, nájdu sa však aj farebné reťaze. Na základe našich skúseností si zákazníci vyberajú väčšinou studenú bielu do vonkajšieho prostredia a teplú bielu do vnútorných priestorov. Farebné LED vianočné osvetlenie je zase veľmi veselé, a preto je obľúbené najmä u rodín s malými deťmi.

Studená biela pôsobí veľmi výrazne a moderne v kombinácii so snehom. Hodí sa napríklad ako ozdoba na vonkajšie stromčeky. Teplá biela má tendenciu pôsobiť upokojujúco a relaxačne buď na múre domu, alebo v interiéri. Farebná vianočná reťaz zas dokáže zvýrazniť vaše miesta v záhrade. Akú farbu si teda vyberiete záleží len a len na vašom vkuse a osobných preferenciách.


Na záver prinášame tip pre vás

“Vážení zákazníci, prosíme vás, aby ste po skončení zimy naďalej používali a využili solárne LED reťaze ako celoročnú okrasu vašich záhrad, inak sa môže stať, že batérie, ktoré obsahujú reťaze, sa počas roka znehodnotia a ku koncu roka tak vybalíte nefunkčné osvetlenie” – tím ECOPRODUKT

Už od roku 2010 sa pohybujeme vo svete inovatívnych technológii, ktoré riešia problém elektrického pripojenia mimo elektrickej siete - Off grid. Našim cieľom je pomáhať šetriť energiu, pretože ako prax ukazuje úspora nevyrobenej energie je ešte efektívnejšia, ako vyrobená energia.