/Rolls-Royce predstavil prototyp najrýchlejšieho elektrického lietadla na svete

Rolls-Royce predstavil prototyp najrýchlejšieho elektrického lietadla na svete

Inovácia je pojem, ktorý veľmi dobre pozná aj firma Rolls-Royce, takže nikoho neprekvapí, že aj medzi ich projektmi nájdete tie, pre trvalo udržateľný rozvoj v rámci prepravy a cestovania. Ešte v decembri spoločnosť Rolls-Royce uviedla svoj najnovší projekt – elektrické lietadlo, ktoré sa má na trhu objaviť už koncom jari.

muž fotiaci elektrické lietadlo
Zdroj: https://www.rolls-royce.com/innovation/key-demonstrators/accel.aspx

Vysoký výkon a nadpriemerný dolet

Iniciatíva s názvom ACCEL, je zameraná nielen na elektrifikáciu, ale aj na nastavenie rekordov v priemysle vrátane rýchlosti  482 km/h. Aktuálny rekord pre čisto elektrické lietadlo je 337 km/h, takže cieľom je skok v oblasti prevedenia, ale aj rýchlosti stroja. Navyše je lietadlo nastavené na to, aby prinieslo „eko-friendly“ alternatívu do tradičného priemyslu, zaťažujúceho životné prostredie. S najvýkonnejšou sériou batérií, akú je možné v tomto type elektrického lietadla použiť, by ACCEL malo byť schopné preletieť na jedno nabitie 320 km. Pre lepšiu predstavu je to napr. vzdialenosť medzi Londýnom a Parížom. Očakáva sa, že elektrické motory budú produkovať výkon až 500 koní s tichým chodom a nulovými emisiami.

Zdroj: https://www.rolls-royce.com/innovation/key-demonstrators/accel.aspx

Rob Watson, riaditeľ Rolls-Royce Electrical vyhlásil: „Montovanie najrýchlejších elektrických lietadiel na svete nie je nič iné, ako revolučný krok smerom k zmene v samotnom letectve. Sme radi, že môžeme predstaviť projekt lietadla ACCEL. Nie je to len dôležitý krok, ktorý pomôže dosiahnuť svetový rekord, ale pomôže tiež rozvíjať schopnosti firmy Rolls-Royce, ktorá môže stáť v popredí vývoja zelených technológii v oblasti letectva a umožní prechod na nízko emisné hospodárstvo.“

elektrické lietadlo v hangári
Zdroj: https://www.rolls-royce.com/innovation/key-demonstrators/accel.aspx

Podpora anglickej vlády, ale aj ďalších subjektov

Rolls-Royce vynaložil toto úsilie v spolupráci s mnohým partnermi. YASA priniesla podklady z histórie výroby elektromotorov a Electroflight poskytuje technológiu a výskum v danej oblasti. Súčasťou tímu je aj Letecký technologický inštitút (ATI) a Ministerstvo pre obchod, energetiku a priemyselné inovácie v Spojenom kráľovstve. Financovanie vývoja elektrického lietadla je podporované vládou Spojeného kráľovstva, kde bol v decembri 2019 predstavený modro-biely, jednomiestny prototyp lietadla.

Britský minister Nadhim Zahawi povedal: „Spojené kráľovstvo je hrdé na svoje korene, ktoré siahajú do minulosti vo vývoji leteckej techniky a ktoré mu závidia po celom svete. Prechod na elektrický pohon má potenciál spôsobiť revolúciu v spôsobe, akým cestujeme a transformovať letectvo v nasledujúcich desaťročiach tak, aby sme mohli cestovať po celom svete pri zachovaní nízkej uhlíkovej stopy. Vďaka financovaniu zo strany vlády posúva Rolls-Royce hranice ešte ďalej a táto nová inovatívna technológia môže stvoriť najrýchlejšie elektrické lietadlo v histórii.“

V súčasnosti prebieha ďalšie testovanie s cieľom uskutočniť na jar roku 2020 prvé testovanie rýchlosti stroja.

cta-solarne-nabijacky

Zdroj: inhabitat.com Fotky: rolls-royce.com

Už od roku 2010 sa pohybujeme vo svete inovatívnych technológii, ktoré riešia problém elektrického pripojenia mimo elektrickej siete - Off grid. Našim cieľom je pomáhať šetriť energiu, pretože ako prax ukazuje úspora nevyrobenej energie je ešte efektívnejšia, ako vyrobená energia.