Netradičný hotel budúcnosti
Citicape House Shepparda Robsona je umiestnený v Londýne vo Veľkej Británií a jeho súčasťou bude zelená stena s rozlohou 12-tisíc m2, ktorá bude najväčšou zelenou stenou v Európe. Stane sa štandardom mestského rozvoja zelene. Citicape House nie je navrhnutý tak, aby sa stal iba bežným 5 hviezdičkovým hotelom, ale jeho zelená stena bude schopná absorbovať až 8 ton vyprodukovaného znečistenia vzduchu ročne.
V hoteli, ktorý by mal byť úplne dokončený v roku 2024 sa na prízemí nachádza 382 izieb, 12 000 štvorcových metrov biznis priestorov, sky bar, konferenčné a spoločenské priestory, kúpele a reštaurácia. Na 11. poschodí bude k dispozícii aj verejný zelený priestor s nerušeným výhľadom na strechu Katedrály sv. Pavla. Odtiaľ bude zelená stena pozostávajúca zo 400 tisíc rastlín ovinutá okolo vonkajšej strany budovy a bude obsahovať vyhradené priestory pre nerušený rast ohrozených druhov rastlín.
Ekologické riešenie s dopadom na životný priestor
Okrem spomínaných 8 ton znečistenia ovzdušia, ktoré každý rok Citicape House dokáže zachytiť, je projekt naplánovaný aj tak, aby zeleň generovala aj 6 ton kyslíka a znižovala okolitú teplotu o 3 až 5 stupňov Celzia. Ďalšou výhodou tejto zelenej steny bude jej schopnosť zachytávať až 500 kilogramov nebezpečných častíc vo vzduchu každý rok. Okrem zrejmých výhod na kvalitu ovzdušia budova príjme aj opatrenia na trvalo udržateľné technológie, ako je napr. systém na zachytávanie dažďovej vody, aby sa zabezpečilo efektívne, automatické zavlažovanie zelenej steny.
Zelená inšpirácia pre všetkých
Tento projekt predstavuje príklad politiky mestskej ekologizácie, vypracovanej v rámci nového londýnskeho plánu, ktorého cieľom je povzbudiť podniky, aby uprednostnili mestskú ekologizáciu v rámci mestskej „zelenej“ politiky s označením UGF (Urban Greening Factor). Citicape House prekročí požadovaný štandard UGF 45 krát. Vďaka mohutnej, nápadnej zelenej stene, ktorá sa nachádza v rušnej londýnskej časti, sa určite inšpirujú mnohí tí, ktorí riešia environmentálne problémy a chcú pozitívne ekologicky ovplyvňovať svoj región.
Zdroj: www.inhabitat.com Photo: www.sheppardrobson.com