Lítium-iónové batérie v prenosnej elektronike sú dnes samozrejmosťou. Žiaľ, stále majú niektoré výrazné nedostatky, ako teplota, obsah vzácnych, či toxických materiálov, kapacita a životnosť. Tím vedcov z USC (University of California) vyvinuli alternatívu v podobe organickej batérie na báze vody, ktorá má potenciál v uskladnení veľkého množstva solárnej a veternej energie.
Techológia dostala meno Organický redux a pripomína palivový článok, ktorý vyvinula NASA pre pohon dronov. Skladá sa z dvoch nádrží, ktoré obsahujú elektroaktívne chemikálie. Tie sú čerpané do bunky, ktorá je rozdelená tenkou membránou. Vzájomné pôsobenie látok cez membránu generuje elektrický prúd. Množstvo energie je závislé na veľkosti nádrží a batéria má oveľa vyššiu životnosť, ako Li-ion batérie – cca 5 tisíc nabíjacích cyklov, pričom je výroba 10 krát lacnejšia.
Kľúčom sú práve elektroaktívne materiály, ktoré nahradili kovy a toxické látky. Metódou pokus/omyl dokázali vyvinúť materiály na báze organických zlúčenín, tzv. chinónov. Tie sa nachádzajú v rastlinách hubách, baktériách a niektorých živočíchoch, kde zabezpečujú fotosyntézu a bunkové dýchanie.

Na obzore je nová veľká technológia energetických mega bánk, ktoré sú nákladovo efektívne a šetrné k životnému prostrediu. Chinóny použité v batérii sa v súčasnosti vyrábajú z prirodzene sa vyskytujúcich uhľovodíkov. Vedecký tím dúfa, že jedného dňa ich dokážu priamo odvodiť z oxidu uhličitého, no primárnym cieľom je uviesť technológiu do praxe.
Vedecké poznatky boli publikované v Journal of Electrochemical spoločnosti .
Zdroj: http://www.gizmag.com/organic-redox-flow-battery/32739/