/Nový revolučný druh batérie na báze vody – lacný a šetrný k životnému prostrediu

Nový revolučný druh batérie na báze vody – lacný a šetrný k životnému prostrediu

Lítium-iónové batérie v prenosnej elektronike sú dnes samozrejmosťou. Žiaľ, stále majú niektoré výrazné nedostatky, ako teplota, obsah vzácnych, či toxických materiálov, kapacita a životnosť. Tím vedcov z USC (University of California) vyvinuli alternatívu v podobe organickej batérie na báze vody, ktorá má potenciál v uskladnení veľkého množstva solárnej a veternej energie.

Techológia dostala meno Organický redux a pripomína palivový článok, ktorý vyvinula NASA pre pohon dronov. Skladá sa z dvoch nádrží, ktoré obsahujú elektroaktívne chemikálie. Tie sú čerpané do bunky, ktorá je rozdelená tenkou membránou. Vzájomné pôsobenie látok cez membránu generuje elektrický prúd. Množstvo energie je závislé na veľkosti nádrží a batéria má oveľa vyššiu životnosť, ako Li-ion batérie – cca 5 tisíc nabíjacích cyklov, pričom je výroba 10 krát lacnejšia.

Kľúčom sú práve elektroaktívne materiály, ktoré nahradili kovy a toxické látky. Metódou pokus/omyl dokázali vyvinúť materiály na báze organických zlúčenín, tzv. chinónov. Tie sa nachádzajú v rastlinách hubách, baktériách a niektorých živočíchoch, kde zabezpečujú fotosyntézu a bunkové dýchanie.

flexibilne-pružné-solarne-panely-ecoprodukt.sk-monokrystalicke-polykrystalicke
Vďaka predaju eko-výrobkov v našom Eshope vám môžeme prinášať tieto zaujímavé články.

Na obzore je nová veľká technológia energetických mega bánk, ktoré sú nákladovo efektívne a šetrné k životnému prostrediu. Chinóny použité v batérii sa v súčasnosti vyrábajú  z prirodzene sa vyskytujúcich uhľovodíkov. Vedecký tím dúfa, že jedného dňa ich dokážu priamo odvodiť z oxidu uhličitého, no primárnym cieľom je uviesť technológiu do praxe.

Vedecké poznatky boli publikované v  Journal of Electrochemical spoločnosti .

Zdroj: http://www.gizmag.com/organic-redox-flow-battery/32739/

Už od roku 2010 sa pohybujeme vo svete inovatívnych technológii, ktoré riešia problém elektrického pripojenia mimo elektrickej siete - Off grid. Našim cieľom je pomáhať šetriť energiu, pretože ako prax ukazuje úspora nevyrobenej energie je ešte efektívnejšia, ako vyrobená energia.