/Bezčepeľová veterná turbína sa môže pochváliť pôsobivou účinnosťou a nižšou cenou.

Bezčepeľová veterná turbína sa môže pochváliť pôsobivou účinnosťou a nižšou cenou.

Tradičné veterné elektrické turbíny pozná asi každý. Týčia sa nad horizontom krajiny jednotlivo, alebo zoskupené v poliach. Produkujú čistú energiu z obnoviteľného zdroja, no o ich nevýhodách by mohli hovoriť predovšetkým obyvatelia blízkych miesta obcí, ktorí sa často sťažujú na nepretržitý hluk. Navyše sú veľmi drahé, účinné na cca 35%, majú vysoké prevádzkové náklady a sú smrteľným nebezpečenstvom pre letiace vtáctvo.

Tuniská spoločnosť Saphon Energy skonštruovala bezvrtuľovú veternú turbínu, ktorá dokáže premeniť kinetickú energiu vetra na dvojnásobné množstvo energie, ako tradičné rotorové turbíny. Jej výroba je o polovicu lacnejšia.

Saphon turbína využíva patentovaný systém Zero-blade (bez čepelí), ktorý využíva energiu vetra k vratnému pohybu. Ten premieňa kinetickú energiu na elektrinu pomocou sady hydraulických piestov a motora. Navyše môže byť energia uložená v hydraulickom akumulátore.

Vysvetlenie princípu je pomerne zložité. Pozrite si krátke video, ktoré ukazuje vratný pohyb bezčepeľovej turbíny:

Nápad bol v roku 2012 patentovaný a spoločnosť Saphon Energy sa sústredila na hľadanie výrobného partnera, aby mohol byť vynález uvedený do priemyselnej výroby. Tento proces je však zložitý a môže trvať aj niekoľko rokov.

Promo video patentovanej technológie:

Zdroj: http://www.gizmag.com/saphonian-bladeless-wind-turbine/24890/

Article by Adam Williams via http://www.saphonenergy.com/

Už od roku 2010 sa pohybujeme vo svete inovatívnych technológii, ktoré riešia problém elektrického pripojenia mimo elektrickej siete - Off grid. Našim cieľom je pomáhať šetriť energiu, pretože ako prax ukazuje úspora nevyrobenej energie je ešte efektívnejšia, ako vyrobená energia.