/Pasívny dom z Českej republiky, využívajúci rekuperáciu tepla

Pasívny dom z Českej republiky, využívajúci rekuperáciu tepla

Unikátna lokalita a ekologický šetrný dizajn pasívneho domu sú to, čo definuje tento krásny dom na česko-nemeckej hranici. Vo výške 750 metrov nad morom a uprostred hrebeňa v Krušných horách, vyzerá tento dom ako moderný statok. Vo vnútri však nájdete elegantný, čistý dizajn so svetlými farbami, sklom a drevom. Dom bol postavený architektmi Stempel & Tesar a je certifikovaným pasívnym domom, ktorého poslaním je šetrenie energie.

kuchyna-v-pasivnom-dome

Technika pasívneho domu dramaticky znižuje ekologickú stopu budovy tým, že v podstate opätovne využíva teplo vyrobené elektrickými a plynovými spotrebičmi (chladnička, rúra či dokonca aj počítače) na vykurovanie domu. Vetrací systém sa používa na prívod čerstvého vzduchu z vonkajšej strany domu, aby bol vzduch čistý a účinná jednotka rekuperácie tepla zadržiava a odvádza recyklované teplo.

cta-setrenie-tepla
pasivny-dom

Na výrobu pasívneho domu je potrebná veľmi tesná izolácia a moderné okná, ktoré zamedzujú tepelným únikom a sú cestou ako ušetriť teplo. Naopak, pasívny dom je tiež navrhnutý tak, aby sa váš domov v teplejších mesiacoch udržal v pohodlí. Takže namiesto použitia samostatného vykurovacieho alebo chladiaceho zariadenia, ako je radiátor alebo klimatizácia, ktoré míňajú elektrinu, môže pasívny dom recyklovať teplo, ktoré sa už vyrába. Výsledkom toho je nízko nákladový,energeticky úsporný dizajn, ktorý znižuje ekologickú stopu.

stol-a-stolcky-v-dome

Pred domom je krytý chodník, vedúci k prednému vchodu a exteriér z tmavého dreva. Pri použití spôsobu šetrného k životnému prostrediu sa drevo farbí technikou zahrievania, ktorá eliminuje použitie syntetických lakov. Drevo bolo použité aj na zladenie garáže pre dve autá v prednej časti domu. Strecha je pokrytá špeciálnou keramickou škridlou. Umiestnenie nehnuteľnosti umožňuje využiť veľké množstvo slnečného svitu, ktorý rozjasní dom cez široké okná. Postavenie domu je vhodné aj pre využitie moderných eko riešení, akým je napríklad aj solárny systém.

garaz-pred-pasivnym-domom

Dom sa skladá z dvoch poschodí a má tiež obývaciu izbu s oknami od podlahy až po strop a posuvné dvere, ktoré umožňujú, aby sa celý dom otvoril v záhrade v teplejších mesiacoch. Hoci je leto v tejto časti sveta možno kratšie v porovnaní s teplejšími krajinami, dizajnéri zahrnuli pri výstavbe aj zimnú záhradu a krytú terasu.

solarne-ostrovne-systemy

Zdroj: inhabitat.com   Fotky: Stempel & Tesar Architects

Vo firme EcoProdukt pôsobí na marketingovom oddelní a zaoberá sa článkami z oblastí, ako sú solárna energia, Off-grid a zariadenia využívajúce obnoviteľné zdroje pre dom, záhradu a turistiku.